ריח רע מהמזגן

ריח רע מהמזגן מונע מאנשים רבים לעשות בו שימוש גם בימי הקיץ החמים ביותר ובימי החורף הקרים ביותר. על פי רוב ריח רע זה נובע מהצטברות של עובד בחלקיו הפנימיים של המזגן וגורם להפצת הריח בעת פעולת המזגן. ישנם מספר דרכים להתמודד עם התקלה אך במידה ומדובר בהצטברות גדולה במיוחד של המון עובש בשילוב מזגן ישן במיוחד, יתכן שישתלם לכם להחליף את המזגן ולא לשלם מאות עד אלפי שקלים לטיפול בבעיה. אז מדוע נוצר עובש בחלקיו הפנימיים של המזגן אתם שואלים? הנה לכם מספר גורמים מרכזיים להיווצרות התופעה.

 

ריבוי נוזלים עומדים בחלקיו הפנימיים של המזגן – יוצרים עובש!

 

אחת הסיבות המרכזיות להיווצרות העובש בפנים המזגן שלכם היא ריבוי נוזלים עומדים בחלקיו הפנימיים של המזגן. במידה והמזגן תקין לחלוטין, אין כל סיבה להיווצרות הבעיה אך כל בעיה במערכת הניקוז עלולה לגרור מצב בו יש נוזלים עומדים בפנים המזגן אשר מקדמים אט אט את התפשטות העובש. רטיבות ואף לחות אשר מצטברים ברדיאטור של המזגן עלולים ליצור את התקלה כעבור תקופת זמן בה הם עומדים במגש הניקוז בתחתית החלק הפנימי של המזגן שלכם. אז לפני שאתם פונים לטכנאי המזגנים המקצועיים אשר יגיעו לפרק חלקים פנימיים ולבצע ניקוי עמוק במזגן שלכם, חשוב שתכירו את הדרך הפשוטה יותר להתמודד עם היווצרות העובש באופן עצמאי לחלוטין.

 

ישנם מגוון תרסיסים ייעודיים להתמודדות עם עובש

 

כידוע, העובש נוצר כמעט בכל מקום רטוב או לח למשך זמן. לכן יש לא מעט פתרונות קיימים בשוק להתמודדות עם עובש במקומות שונים בדירה. פתרונות אלה לרוב יהיו מגוון סוגי תרסיסים מיועדים להתמודדות עם עובש. תרסיסים אלה מספקים מעין עזרה ראשונה בלבד ובמידה ו”הפציעה” של המזגן שלכם אינה חמורה כל כך, יתכן שעזרה ראשונה זו אכן תצליח לסייע ולהתגבר על היווצרות העובש לחלוטין. את התרסיסי המיועד להתמודדות עם עובש ולהתגברות על ריח רע מהמזגן יש לרסס רק לאחר שפתחתם את המכסה של החלק הפנימי והוצאתם את הפילטרים. ריסוס על החלק החשוף של המזגן יביא לתוצאות טובות הרבה יותר בהשוואה לריסוס ללא פתיחת המזגן והוצאת הפילטרים.

 

רססו על הרדיאטור לאחר הוצאת הפילטרים

 

חשוב לשים לב שאתם מרססים באופן שיטתי וכולל במטרה להבטיח שלא תפספסו חלק עליו לא ריססתם כלל. העובש יודע לחזור בקלות ובמהירות רבה ולכן אם לא תקפידו לרסס על כל הרדיאטור סביר להניח שגם אם הריסוס יועיל, החלק עליו לא ריססתם יחזיר מהר מאוד את הצטברות העובש כולה.

 

בעיות במערכת הניקוז של המזגן עקב התקנה חובבנית

 

אחד הגורמים השכיחים ביותר לכך שהנוזלים במזגן אינם מועברים באופן תקין מה שמביא לידי היווצרות עובש וריח רע מהמזגן הוא התקנה לא מקצועית. במידה ומתקין המזגנים שלכם לא מספיק מקצועי ומיומן הוא עלול לטעות בזוויות של מערכות הניקוז כך שהן יתקשו מאוד להעביר את הנוזלים בצורה תקינה. אי העברת הנוזלים של המזגן בצורה תקינה ופשוטה יביאו בעתיד לתקלות ניקוז רבות שעלולות אף להגיע לרטיבויות פנימיות והיווצרות עובש בפנים המזגן. לכן חשוב מאוד לדעת לסחור נכון מתקין מזגנים מקצועי,מיומן ואמין אשר ידע לעשות את עבודתו על הצד הטוב ביותר ללא קיצורי דרך שיעלו לכם ביוקר.

 

סתימה בצינורית הניקוז תגרום לעליית מפלס המים עד הרטבת המזגן וטפטופים בדירה

 

גורם נוסף אשר יכול לגרור רטיבות במזגן הוא לכלוך רב שהצטבר בצינור הניקוז של המזגן שלכם. לכלוך זה יכול לגרום לזרימה איטית של המים או אף לעצור את זרימתם לחלוטין. במקרים אלה עליית מפלס המים כנראה תגרום לרטיבות של ממש במזגן שלכם ואף לטפטופים בחלק הפנימי. אז במידה ואתם מזהים טפטופים חשוב לבדוק האם אכן צינור הניקוז של המזגן שלכם סתום. אם הוא סתום תוכלו לפתוח את הסתימה בקלות רבה וכך להתגבר על הבעיה ולמנוע הצטברות מים בפנים המזגן שיביאו לעובש בעתיד ולפליטת ריח מסריח מהמזגן. בדיקה זו יכולה לחסוך לכם מאות שקלים במקרה הטוב ואף אלפי שקלים עבור הזמנת טכנאי מזגנים ללא צורך.

 

הקפידו להחזיר את הפילטרים של המזגן יבשים!

 

גורם אפשרי נוסף להיווצרות לחות ועובש עליו תצליחו להתגבר לגמרי בעצמכם ללא הזמנת איש מקצוע הוא החזרת פילטרים רטובים לפנים המזגן. אנשים רבים כלל לא מודעים לעובדה שעליהם לתחזק את המזגן בניקיון של הפילטרים בכל כמה חודשים עד חצי שנה לכל היותר. חוסר ניקיון של הפילטרים גורם לבעיות רבות במזגן אשר יכולות לבוא לידי ביטוי בחוסר יכולת של המזגן לקרר או לחמם, בעלייה משמעותית בחשבונות החשמל וכמובן בהרס של חלקים פנימיים ויקרים במיוחד. לכן חשוב להקפיד על ניקיון הפילטרים של המזגן מהצטברות של אבק ולכלוך כל כמה חודשים או חצי שנה לכל היותר. אך אל לכם להחזיר את הפילטרים מיד למזגן לאחר ניקיונם. חשוב מאוד להקפיד להחזיר את הפילטרים יבשים לחלוטין לפנים המזגן ובכך למנוע רטיבות.

 

ניתן לזרז את ייבוש הפילטרים על ידי מיבש שיער

 

אנשים רבים שלא מקפידים על ייבוש הפילטרים גורמים לכך שבמשך השנים הם גורמים להיווצרות רטיבות ולחות בפנים המזגן שמביא לעובש של ממש. חשוב לציין כי מעבר לכך שהמזגן מוציא ריח רע, נשימת אוויר מעופש אינה בריאה כלל. אז במטרה למנוע ריח רע מהמזגן ולהגן על בריאותכם, חשוב להקפיד שלא להחזיר את הפילטרים לפני שבדקתם היטב שהם יבשים לחלוטין. המתנה של כרבע שעה ייבוש לפילטרים יכולה לחסוך לכם לא מעט זמן שאתם נאלצים להתמודד עם ריח של עובש מהמזגן וכמובן לא מעט כסף עבור הטיפול במצב.

 

מעבר לפליטת ריח מסריח מהמזגן, זה לא בריא

 

נקודה נוספת אשר יכולה לסייע לכם להימנע מהיווצרות לחות כלואה בפנים המזגן שתביא לידי יצירת עובש עם הזמן היא הפעלת המזגן על מצב אוורור למשך כעשר דקות עד רבע שעה כל פעם שאתם מעוניינים לעצור את פעולתו. כאשר המזגן עובד על מצב קור כשחם בחוץ, לא אחת קורה שקירור המזגן גורם להיווצרות לחות לאחר כיבוי. בדומה לתהליך שקורה כאשר אתם מוציאים בקבוק מים מהמקרר לאוויר חם ותוך מספר דקות הוא מתמלא נוזלים מחלקו החיצוני, כל עצירת המזגן מפעולת הקירור עלולה לגרום למצב של היווצרות לחות פנימית. השארת המזגן על מצב איוורור למשך מספר דקות לפני כיבויו יגרמו לכך שהמזגן פועל ללא המדחס וכך ניתן למנוע היווצרות לחות ונוזלים בחלקים הפנימיים של המזגן.

 

הקפידו להשאיר את כל חלונות הדירה סגורים כשהמזגן דולק

 

כמו כן פתיחת חלונות הדירה בעת פעולת המזגן על מצב קור כאשר חם מאוד בחוץ עלולה לגרום להיווצרות לחות ואף טפטופים של המזגן. וודאו שכל חלונות הדירה סגורים לחלוטין כדי שלא יתגנב אוויר חם וייצור לחות בחלקים הפנימיים של המזגן. במידה ועשיתם כל שביכולתכם למנוע את היווצרות הלחות ובכל זאת אתם מריחים ריח רע מהמזגן, נסו את האפשרות של תרסיס ייעודי להתמודדות עם עובש. אם תרסיס זה לא יסייע נראה שאין ברירה אלא להזמין טכנאי מזגנים מקצועי ומיומן אשר ידע להתמודד עם הבעיה באופן מקצועי.

 

וודאו שטכנאי המזגנים שלכם יבצע ניקוי עמוק יסודי הכולל חומרים אנטי בקטריאליים

 

במהלך עבודתו של טכנאי המזגנים להתמודדות עם העובש הוא יפרק חלקים פנימיים של המזגן, ינקה אותם היטב מכל העובד עליהם באמצעות חומרים אנטי בקטריאלים בלחץ גבוה ויוודא שאין מקום נוסף מעובש שעלול להחזיר את העובש כולו תוך זמן קצר. כידוע, התמודדות עם עובש מחייבת חומרים מיוחדים ומיועדים לקטילתו במטרה להבטיח שהוא לא יחזור מהר מאוד. לכן חומר אנטי בקטריאלי בו הטכנאי שלכם חייב לעשות שימוש מונע מהעובש לחזור. חשוב לשים לב שאתם בוחרים טכנאי מזגנים אמין ומקצועי שאכן יעשה שימוש בחומרים אלה ללא חיסכון על מנת שתוכלו לחזור להשתמש במזגן ללא ריח רע למשך זמן רב. טכנאי מזגנים שאינו מספיק אמין ומקצועי ינסה לחסוך את השימוש בחומרים אלה מה שיביא לשיפור נקודתי וזמני בלבד.

 

במטרה להבטיח את מניעת הריח הרע מהמזגן בעתיד, חשוב לאתר את הגורם להיווצרות העובש ולטפל בו

 

כמו כן במהלך הניקוי העמוק שטכנאי המזגנים יעשה למזגן שלכם, חשוב לזהות את הגורם לרטיבות ולטפל בו. התמודדות עם העובד בלבד לא תפתור את הבעיה בשל העובדה הפשוטה שסביר להניח שהרטיבות הפנימית תחזור על עצמה ותגרום להיווצרות מחודשת של העובש.