שאלות נפוצות מזגנים

מדוע המזגן לא נדלק?

 

ישנן לא מעט סיבות אשר יכולות לגרום למזגן לא להגיב ללחיצות על השלט כאשר אתם מנסים להדליק אותו. השכיחות ביותר הן: א. סוללות השלט גמורות – סוללות השלט במזגן מחזיקות זמן רב עד שמגיעות למצב ריק לחלוטין שמונע מהשלט לשלוח את האות הנדרש במטרה להדליק את המזגן ולכן אנשים רבים שוכחים שהשלט עובד על סוללות שיש להחליף מעת לעת. חשוב לציין כי ישנו מצב שהצג הדיגיטלי על השלט יעבוד כרגיל למרות שאין די כוח לסוללות להדליק את המזגן. ב. חוסר סנכרון – ייתכן שקיים חוסר סנכרון בין שלט המזגן למזגן עצמו מה שגורם לכך שהמזגן לא נדלק. במצב כזה אתם צריכים לאפס את המזגן על ידי ניתוקו מהחשמל מה שיתרום לסינכרון מלא בין השלט למזגן. כל תנהגו עם מזגן אלקטרה לא נדלק, מזגן טורנדו לא נדלק, מזגן lg לא נדלק, מזגן תדיראן לא נדלק ואף מזגן מיני מרכזי לא נדלק.

 

מדוע המזגן לא נדלק על מצב חימום?

 

מזגן לא נדלק על חום יכול להעיד על כמה כשלים בדרך. הראשון הוא כמובן תקלה במדחס. המדחס תפקידו לדחוס את האוויר ולספק את קירורו/חימומו בהתאמה. מדחס תקול יביא למצב בו המזגן עובד איך אינו מחמם/ מקרר. השני הוא חוסר בגז מזגנים. מחסור בגז מזגנים יגרום למזגן לא להצליח לעבוד על מצב חימום או קירור בשל היעדר גז שאמור להתחמם/להתקרר בהתאמה. חשוב לאתר את מקור הדליפה לפני מילוי גז נוסף. מזגן רכב לא נדלק יכול להעיד על בעיות דומות.

 

מדוע מזגן לא נדלק אחרי הפסקת חשמל?

 

ייתכן שלאחר הפסקת החשמל המזגן שלכם אינו מסונכרן היטב עם שלט המזגן. לשם כך אתם נדרשים לבצע פעולת איפוס מזגן על ידי ניתוקו מהחשמל באופן כפוי והמתנה של כמה דקות עד חיבורו מחדש. פעולה זו תחזיר את איפוס המזגן ושלט המזגן כך שתצליחו להדליקו ללא בעיה.

 

 מדוע יש נורה מהבהבת במזגן?

 

נורה מהבהבת במזגן לרוב מעידה על תקלה או צורך מסויים שיש למלא. במזגנים החדשים ישנה נורה מהבהבת במטרה להזכיר לעושים שימוש במזגן שעברו שעות ארוכות של שימוש מאז הפעם האחרונה שהפילטרים נוקו. ניקיון הפילטרים כל כמה חודשים חשוב במיוחד ולכן ישנה נורה מהבהבת במיוחד בשביל זה. נורה מהבהבת במזגן אלקטרה, נורה מהבהבת במזגן טורנדו, נורה מהבהבת במזגן תדיראן או נורה מהבהבת במזגן lg יכולה להעיד על צורך בניקיון פילטרים בלבד.

 

 מדוע נורת המזגן ממשיכה להבהב?

 

אם ניסיתם לנקות את הפילטרים במטרה לעצור את נורת המזגן מלהמשיך להבהב או שטיפתם במקור הבעיה עליה היא מסמנת ומורת המזגן עדיין ממשיכה להבהב, כל שנותר לכם לעשות זה לאפס את המזגן. לאחר איפוס מזגן פשוט שתוכלו לעשות לגמרי בעצמכם, נורת המזגן המהבהבת תפסיק להבהב. לשם איפוס המזגן אתם צריכים לנתקו מהחשמל ולהמתין מספר דקות עד להדלקתו בשנית. ישנה נורה מהבהבת במזגן מרכזי ובמזגן עילי כאחד.

מדוע מזגן לא מוציא אוויר?

 

מזגן שאינו מוציא אוויר מהיחידה הפנימית מעיד פעמים רבות על בעיה במאיץ. המאיץ הוא רכיב הממוקם בחלקו הפנימי של המזגן אשר כל תפקידו לזרוק את האוויר הקר או החם בחלל החדר. ללא פעולת המאיץ התקינה מזגן לא מוציא אוויר חזק ולעיתים לא מוציא אוויר כלל.

 

 מדוע מזגן לא מוציא אוויר קר?

 

ישנן כמה סיבות אפשרויות לכך שהמזגן לא מוציא אוויר קר. סיבות שטחיות בלבד הכוללות חוסר סנכרון בין שלט המזגן לבין המזגן עצמו, חוסר כיוון נכון של מצבי המזגן, סוללות שלט שאינן עובדות טוב ועוד. אך ישנן גם כמה המעידות על תקלות שונות. מדחס לא תקין, קבלים לא תקינים, חוסר בגז לאחר דליפה, מאיץ שאינו עובד בצורה מספיק טובה ועוד. כל אלה מצריכים את התערבותו של טכנאי המזגנים המקצועי.

 

 מדוע מזגן לא מוציא אוויר בחימום?

 

אחד הגורמים השכיחים ביותר לכך שמזגן לא מוציא אוויר במצב חימום הוא חוסר הבנת המשתמשים במזגן. מזגנים רבים מוציאים אוויר חלש יותר על מצב חימום ללא כל תקלה. אל לכם להתרגש מכך, המתינו מספר רגעים לחימומו של החלל.

במידה ולאחר כמה רגעים החלל אינו מתחמם, ייתכן שאכן ישנה תקלה במדחס המזגן הממוקם בחלקו החיצוני, בקבלי המזגן, במאיץ הממוקם בחלקו הפנימי או שפשוט תצטרכו למלא גז מזגנים לאחר דליפה וחוסרים שמונעים מהמזגן לחמם את החלל.

 

מה עושים כשהמזגן קופא?

 

המזגן אינו אמור להגיע לטמפרטורות אשר מצליחות להקפיא מים. ובכל זאת יש לא מעט אנשים אשר מתלוננים על מזגן קופא בחלקו הפנימי ובחלקו החיצוני. הסיבה האפשרית לקיפאון זה הוא פגישה של נוזלים עם קור קיצוני ולכן על שעליכם לעשות זה להפסיק את פעולת המזגן במשך כחצי שעה. לאחר כחצי שעה כוונות את טמפרטורת המזגן ל 24 מעלות ופתרו את הבעיה. במידה והמזגן עדיין קפוא בחלקו הפנימי או החיצוני, כנראה שמקור הבעיה הוא ביחידה החיצונית באחת מצינורות הנחושת. הסתייעו בטכנאי מזגנים מקצועי על מנת להתמודד עם הבעיה.

 

 המזגן קופא, מה הסיבה?

 

במידה ואתם מבחינים במזגן קופא בחימום או בקירור, חשוב לדעת כי ישנן כמה סיבות אפשריות הגורמות לקיפאון זה. הסיבה הראשונה היא הדלקתו הממושכת של המזגן ופגישתם של נוזלים עם קור קיצוני. הסיבה השניה היא סתימה או תקלה כלשהי בצינורות החיצוניים אשר מונעים מהנוזלים לצאת עד כדי קיפאונם. הנוזלים אשר נצברים בצינוריות עלולים להגיע למצב של קיפאון לאחר פעילות ממושכת של המזגן. על כן קיימת חשיבות רבה לשמור על תחזוקה רציפה וניקיונות תדירים של המזגן שלכם.

 

 באיזה חלקים המזגן עלול לקפוא?

 

במזגן יש לא מעט חלקים אשר עלולים להגיע למצב של קיפאון במקרים מסויימים. החלקים השכיחים הם: המעבה של המזגן קופא, צינור של המזגן קופא, המנוע של המזגן קופא ועוד. בחלקים הפנימיים מומלץ להיעזר עם בעל מקצוע מוסמך אשר ידע לטפל בבעיה על הצד הטוב והבטוח ביותר.

 

 מה כוללים שירותי תיקון צינור מזגן קופא?

 

שירותי תיקון צינור מזגן קופא מתבצע בכמה שלבים פשוטים. ראשית, חשוב לוודא כי ניקיונו של המזגן אינו לוקה בחסר. לא אחת חוסר ניקיון יוצר סתימות בצינורות השונים מה שמביא לידי קיפאון בצינורות המזגן. כמו כן חשוב לוודא כי אין שום דבר שחוסם את זרימת האוויר מהיחידה החיצונית של המזגן. תיקון צינור ניקוז של מזגן על פי רוב יכלול את פתיחת או הוזזת כל המפריע לצינור הניקוז להוציא את הנוזלים. תיקום זה יכול להביא לשיפור משמעותי ואף לפתרון הבעיה כולה.

 

 שירותי תיקון צנרת מזגן מצריכים טכנאי מזגנים מקצועי?

 

ישנם מספר תקלות אפשרויות במערכות הצנרת של המזגן. לכן, חשוב לבחון את הצנרת לעומק ולראות האם ניתן להתגבר על הבעיה באופן עצמאי על ידי פתיחת סתימה לה שנוצרה בצנרת או שלא. במידה ואתם לא מזהים שום תקלה נראת לעין, קיים סיכוי סביר שמקור הבעיה ממוקם בחלקים הפנימיים יותר של היחידה החיצונית ולשם כך חשוב להזמין טכנאי מזגנים מקצועי ומיומן אשר ידע לעשות את הדברים על הצד הטוב ביותר.

 

מדוע מזגן מפסיק לעבוד בחום?

 

ראשית חשוב לדעת שמזגן על חום אינו מרעיש או מפיץ אוויר באותה עוצמה כפי שהתרגלתם בכל ימי הקיץ החמים כאשר המזגן על מצב קירור. לכן, גם אם אתם לא שומעים או מרגישים משב רוח חם מיד עם הדלקתו על מצב חימום, תמו לו כמה רגעים וייתכן שלמרות הכל הוא אכן יחמם את החלל. אך במידה והמזגן לא עובד בחום כלל, ייתכן שמדובר בתקלה במדחס אשר משפיע רבות על טמפרטורת האוויר המופץ מהמזגן או מחסור בגז מזגנים שכנראה דלף אט אט עד שכבר לא נותר מספיק גז בשביל לחמם את האוויר.

 

מדוע מזגן מפסיק לעבוד בקור?

 

ימי הקיץ החמים ביותר עלולים להקשות על המזגנים השונים למזג את חלל דירתכם אך לא להפסיק את פעולתם לחלוטין. על כן אם המזגן לא עובד בקור, כנראה שינה תקלה פנימית המונעת את המשך עבודתו התקינה. התקלות השכיחות ביותר אשר משפיעות באופן ישיר על טמפרטורת האוויר שהמזגן מוציא הן מדחס תקול, קבל תקול או מחסור משמעותי בגז מזגנים.

 

 מה גורם למזגן לצפצף?

 

קיימים לא מעט הבדלים בסיבת צפצופי המזגנים בין הדגמים השונים אך באופן כללי חשוב לדעת שמזגן מצפצץ על פי רוב מעיד על תקלה כלשהי. ישנם מזגנים המעידים על צורך בניקיון הפילטרים לאחר כמות שעות ללא ניקיון. לעומתם ישנם אחרים אשר מצפצפים בעת סנכרון המזגן עם השלט או פעולת איפוס המזגן. בניגוד למקובל לחשוב גם מזגן אלקטרה מצפצף, מזגן תדיראן מצפצף, מזגן טורנדו מצפצף, מזגן מיני מרכזי מצפצף ועוד. בחלק מן המזגנים צפצוף המזגן יגיע יחד עם הבהוב נורות המזגן.

 

 מה עושים שהמזגן מצפצף?

 

ישנן כמה אפשרויות להתמודדות עם צפצוף מזגן. תחילה חשוב לנסות להבין מה מקור הבעיה הגורמת למזגן לצפצף. הצעד הראשון הוא ניקיון הפילטרים אשר פעמים רבות מסייע לעצירת צפצוף המזגן. במידה וגם לאחר החזרת הפילטרים הנקיים המזגן מצפצף, חשוב לערוך פעולת איפוס מזגן במטרה לוודא כי המזגן מאופס למצבו החדש, לאחר ניקיון הפילטרים.

 

כל אחד יכול לאפס את המזגן בקלות רבה וללא צורך בידע מקצועי על ידי ניתוקו מהחשמל. לאחר מספר דקות יש לחבר את המזגן בשנית וכך הוא יתאפס למצבו החדש והנקי.

 

 המזגן נדלק ונכבה לבד? הכירו את הסיבות לכך

 

במידה וגיליתם שלמזגן שלכם יש חיים משל עצמו והדבר בא לידי ביטוי הדלקה וכיבוי עצמי, חשוב לדעת מהן הסיבות לכך. הסיבה השכיחה ביותר היא חוסר איפוס וסינכרון מלא בין השלט לבין המזגן. הסיבה השניה היא טיימרים פועלים ללא ידיעתכם. לכל מזגן ישנה אפשרות לטיימר אשר יכבה וידליק את המזגן באופן אוטומטי ופעמים רבות שבעליו כלל לא יודעים על קיומו. הסיבה השלישית היא כרטיס פיקוד תקול. כרטיס הפיקוד המזגן הוא המוח אשר שולט בכל אפשרויות המזגן. הוא גורם למזגן להידלק, להיכבות, לחמם או לקרר ולכן מזגן טורנדו נדלק ונכבה לבד יכול להעיד על כרטיס פיקוד תקול.

 

 מה עושים עם מזגן שנכבה ונדלק לבד?

 

הצעד הראשון הוא לעשות ריסט למזגן. צעד זה יכול להביא לפיתרון הבעיה תוך מספר דקות בודדות. את הריסט ניתן לבצע באופן עצמאי לחלוטין על ידי ניתוק של המזגן מהחשמל לכמה דקות בודדות. אחרי פעולה זו המזגן יבור סנכרון מלא עם השלט ובמידה והבעיה נבעה מחוסר סנכרון היא תעלם כלא הייתה.

במידה ועדיין מזגן נדלק ונכבה לבד, ייתכן שמקור הבעיה הוא כרטיס הפיקוד ולשם תיקונו תידרשו להיעזר בטכנאי מזגנים מקצועי ומיומן. עלות כרטיס הפיקוד משתנה בהתאם לגודלו של המזגן שלכם.

טווחי המחירים הם 600 – 1800 שקלים.

 

איך מנקים את הפילטרים במזגן?

 

ניתן לנקות פילטרים במזגן ללא כל ידע מקצועי בעולם המזגנים. כל שעליכם לעשות זה לפתוח את מכסה הפלסטיק בחלקו הפנימי של המזגן שלכם, לשלוף את הפילטרים המלוכלכים ולנקותם היטב. ניקוי פילטרים במזגן מרכזי, ניקוי פילטרים במזגן תדיראן, ניקוי פילטרים במזגן טורנדו וכן ניקוי פילטרים במזגן אלקטרה מתבצעים באופן זהה ופשוט במיוחד.

לפני שאתם מחזירים את הפילטרים למזגן חשוב לוודא כי הם יבשים לחלוטין במטרה למנוע רטיבות ולחות בחלקו הפנימי של המזגן.

 

כל כמה זמן צריך לנקות פילטרים במזגן?

 

ניקוי פילטרים במזגן צריך להיעשות כל כמה חודשים עד חצי שנה לכל היותר. אנשים אשר כלל לא מודעים לעובדה שעליכם לתחזק את המזגן על ידי ניקיון פילטרים במזגן, גורמים לקיצור חייו, עבודה איטית ומאומצת במיוחד, חוסר יעילות וכמובן חשבונות חשמל מנופחים.

 

 אילו תקלות ניקוי פילטרים במזגן יכול למנוע?

 

ניקוי פילטרים במזגן חיוני במיוחד לפעילותו התקינה והיעילה של המזגן שלכם. ניקוי זה יחסוך מכם תקלות רבות כמו חוסר יכולת של המזגן לחמם או לקרר את הכלל, רטיבות או נזילות, מאמץ יתר בעת פעולת המזגן, פגיעה במאיץ, צריכת אנרגיה גבוהה שפירושה חשבונות חשמל מנופחים וקיצור חיי המזגן. לכן, חשוב מאוד להקפיד על ניקוי פילטרים במזגן כל חצי שנה לכל היותר.

 

 מתי תבחרו באפשרות של החלפת פילטרים במזגן?

 

ישנן מקרים מסויימים בהם ניקוי פילטרים לא יספיק ויש צורך להחליפם. חשוב להבין כי כל מטרתם של הפילטרים היא להגן על החלקים הפנימיים של המזגן מפני הצטברויות של אבק ולכלוכים. פילטרים אשר אינם עושים את פעולה זו באופן תקין, מחייבים אתכם לבחור באפשרות של החלפת פילטרים במזגן במטרה לשמור בצורה הטובה ביותר על המזגן שלכם תקין.

 

מה עושים כאשר יוצאים אדים מהמזגן?

 

ראשית חשוב לפתוח ולומר כי לרוב לא מדובר בתקלה רצינית כל כך. על פי רוב כיבוי המזגן למספר דקות והדלקתו לאחר פעולת איפוס מזגן, תפתור את הבעיה. אל לכם להיבהל כאשר אתם רואים אדים יוצאים מהמזגן, לרוב מדובר בהפרשי טמפרטורות הגורמות להופעת האדים שיחלפו במהרה.

 

מהם הגורמים האפשריים ליציאתם של אדים מהמזגן?

 

ישנם כמה גורמים מרכזיים אשר יכולים לגרום לאדים מהמזגן בבית. ראשית, הפרשי טמפרטורות קיצוניות בחלל החדר יביאו ליצירתם של אדים. אדים אלה יחלפו במהרה לאחר השוואת הטמפרטורות תוך מספר דקות מרגע הדלקת המזגן. שנית, דליפת גז. לעיתים רחוקות האדים היוצאים מהמזגן שלכם הם בעצם גז המזגנים שדולף עקב פיצוץ בצנרת המערכת. שלישית, חיישן טמפרטורה תקול. חיישן טמפרטורה שאינו עובד בצורה תקינה יכול להורות למדחס להעביר אוויר קר במיוחד אשר יצור גושי קרח. המשך פעילות המזגן תפיץ את הדי הקרח אשר יראו לכם כהדים בלתי מזוהים.

 

מתי תצטרכו להחליף את כנף המזגן?

 

כנף המזגן ממוקמת בקרבת מנוע המזגן בחלקו החיצוני. במידה ואתם שומעים רעשים חריגים מאזור היחידה החיצונית של המזגן שלכם ומבחינים שהמזגן לא עובד בתקינות מלאה, ייתכן שהסיבה היא כנף מזגן תקולה. החלפת כנף למזגן מצריכה את שירותיו של טכנאי מזגנים מקצועי על מנת להבטיח שהכל נעשה כשורה.

 

 מה עלול לקרות למזגן שלכם אם לא תחליפו כנף תקולה בזמן?

 

כנף תקולה עלולה לייצר לא מעט נזקים חמורים במזגן שלכם. לכן, חשוב מאוד לבחור באפשרות של החלפת כנף למזגן מיד עם זיהוי הבעיה. חוסר החלפת הכנף התקולה עלולה לגרום להרס המדחס. מזגן ללא מדחס לא יצליח לקרר או לחמם את החלל כלל. כמו כן קיימת אפשרות של הקפאת המזגן בשל חוסר וויסות נכון של הטמפרטורות.